Bol, umor, otekline i grčevi u nogama su česti simptomi koji se javljaju nakon dugotrajnog stajanja ili sjedenja. No, bolesti vena poput upalnih procesa te stvaranja tromba su ozbiljne tegobe koje se moraju i ozbiljno liječiti.
Venski sustav nogu sastoji se od površinskih i dubokih vena. Upravo duboke vene su zaslužne za transport venske krvi u nogama.
Venski zalisci zajedno s mišićima nogu su odgovorni za normalnu vensku cirkulaciju, odnosno protok krvi od stopala prema srcu. Oštećeni venski zalisci ne mogu obavljati svoju zadaću, ostaju zatvoreni i propuštaju krv samo prema stopalima. Tako dolazi do proširenja vena.
Glavni uzrok pojave proširenih (varikoznih) vena je oslabljena venska cirkulacija. Ona može nastati zbog raznih čimbenika, a praćena je nekvalitetnim načinom života, određenim zanimanjem (osobe koje puno stoje na nogama) te lošom cirkulacijom.
Rizični faktori koji pogoduju nastanku problema s venama jesu:
Genetska sklonost je jedan od glavnih rizika zbog kojeg se osobama javljaju poteškoće i ozbiljne bolesti vena i krvožilnog sustava. Poremećaj s proširenim venama se može javiti ili pogoršati tijekom trudnoće. Naime, zbog promjena krvožilnog sustava dolazi do proširenja vena ili pogoršanja već prisutnih poteškoća.
Prekomjerna tjelesna težina uzrokuje otežanu cirkulaciju, nakupljanje viška tekućine, a zbog čega se mogu pojaviti upalni procesi i zastoj venske cirkulacije. Zato je važno da osobe koje su sklone bolestima vena održavaju tjelesnu težinu u normalnim granicama.
Dob je još jedan od rizičnih čimbenika za probleme s venama, jer s godinama vene gube elastičnost i cirkulacija je lošija. Starije osobe stoga često obolijevaju i imaju prateće tegobe s venama.
Isto tako, proširenim venama sklonije su žene od muškaraca.
Bolesti vena treba pristupiti ozbiljno te na vrijeme početi s liječenjem i sprječavanjem daljnjih komplikacija. Ozbiljne komplikacije koje se mogu javiti s venama su potkožna krvarenja, duboke venske tromboze, upale vena te ugrušci.
Neki od simptoma koji ukazuju na moguće probleme s venama jesu:
Proširene vene se mogu liječiti raznim tretmanima ili postupcima za liječenje proširenih vena. No, niti jedan od njih neće spriječiti ponovne bolesti vena. Iz toga razloga je iznimno važno preventivno djelovati i spriječiti tegobe s venama.
Za sprječavanje bolesti vena preporučuje se unos kompleksa flavonoida (diosmina i hesperdina ), te pojačan unos vitamina C iz prirodnih izvora. Oni djeluju tako što povećavaju elastičnost krvnih žila, jačaju krvne žile i sprječavaju njihovo pucanje.
Pojačan unos minerala magnezija opustit će mišiće, smanjiti grčeve u nogama, osjećaj težine i umora. Preporučuje se uzimati dopune magnezija posebno nakon i za vrijeme dugotrajnog stajanja ili sjedenja. Magnezij je vrlo koristan antistresni mineral.
Dodaci prehrani s ljekovitim djelovanjem na zdravlje vena pridonose očuvanju njihove strukture i propusnosti venskih krvnih žila.
Od biljnih lijekova već stoljećima je poznato ljekovito djelovanje biljaka poput divljeg kestena, veprine, gotu kola, kokotca, borovnice itd. Ove biljke dokazano smanjuju tegobe s proširenim venama i popucalim kapilarama. Jačaju krvne žile, poboljšavaju cirkulaciju, smanjuju upalu, otekline te osjećaj težine u nogama.
Kombinacije ekstrakata biljaka te vitamina možete naći u kapsulama za zdravlje vena. Preporučuje ih se piti redovito i u kombinaciji s lokalnom terapijom gelovima za vene.
Umor, otekline, grčeve i bol u nogama možemo otkloniti lokalnim terapijom. Postoje izvrsne kombinacije djelotvornih supstanci za ublažavanje tegoba s venama, bolnih i otečenih nogu. Možete ih naći u gelovima koji ugodno hlade, daju osjećaj svježine, poboljšavaju cirkulaciju, smanjuju umor i otekline ili u sprejevima koji daju trenutni osjećaj olakšanja.
Većina gelova za vene sadrže ekstrakte divljeg kestena, kokotca, ginka, mentola, eteričnih ulja i drugih prirodnih dodataka koji se već stoljećima koriste kao odlični tonici za vene koji ugodno hlade, smanjuju umor i osjećaj težine u nogama.
Kompresijske čarape za vene su vrlo preporučljive, posebno kad su se već pojavili određeni problemi s venama. Kompresijske čarape sprječavaju širenje krvnih žila, oticanje nogu te omogućuju bolji protok krvi. Za žene postoje hulahop, samostojeće čarape i dokoljenke, a za muškarce dokoljenke koje se preporučuju nositi bilo preventivno bilo u težim slučajevima bolesti vena.
Na vrijeme mislite o zdravlju svojih nogu i posvetite im posebnu pažnju.
U svoj svakodnevne životne navike uključite brigu o zdravlju nogu te se pridržavajte sljedećih pravila:
Ako imate problema s venama i otečenim nogama, svakako biste trebali poslušati naše savjete i potražiti pomoć u vidu dodataka prehrani, gelova i kompresivnih čarapa.