+385 21 674 358 ili [email protected]
PočetnaSavjeti i novostiProbiotici: što su, kako nam pomažu i koji su najbolji probiotici

Probiotici: što su, kako nam pomažu i koji su najbolji probiotici

09. svibanj 2025.

Mali, ali moćni - to su probiotici. Možda ste čuli za njih u kontekstu jogurta ili dodataka prehrani, ali njihova uloga je daleko šira i značajnija.

Ovi živi mikroorganizmi kriju iznenađujuće benefite za naše zdravlje - mogu imati značajan utjecaj na našu probavu, apsorpciju nutrijenata, pa čak i na naše raspoloženje.

Što su probiotici?

Probiotici su svoj naziv dobili od latinske riječi „pro“ koja znači „za“ i grčke riječi „bios“ koja znači „život“. Probiotici su živi mikroorganizmi, poznati pod nazivom "dobre" bakterije koji imaju pozitivne učinke na zdravlje.

Ovi mikroorganizmi se uglavnom sastoje od bakterija. Prirodno su prisutni u fermentiranoj hrani poput jogurta, kefira, svježeg sira, kiselih krastavaca i kiselog kupusa. Mogu se dodavati prehrambenim proizvodima i mogu se pronaći u dodacima prehrani.

Da bi ove bakterije mogle imati stvarnu titulu probiotika, one moraju zadovoljiti neke osnovne uvjete:

  • ne smiju biti patogene
  • trebaju biti otporne na želučanu kiselinu i probavne enzime kako bi žive dospjele u tanko i debelo crijevo.

Pozitivni učinci probiotika

Probiotici se mogu koristiti za različita stanja i u različite svrhe. Važno je napomenuti da svi probiotici ne djeluju jednako. Različiti sojevi bakterija imaju različite učinke. 

Probiotici se najčešće preporučuju za:

  • Poboljšanje probavnog zdravlja. Mogu pomoći kod smanjenja bolova u trbuhu, nadutosti, proljeva, zatvora i kod intolerancije na laktozu.
  • Jačanje imunološkog sustava. Probiotici mogu potaknuti proizvodnju antitijela i aktivnost imunoloških stanica, potencijalno smanjujući učestalost i trajanje infekcija poput prehlade i gripe.
  • Održavanje zdravlja vaginalne flore. Određeni probiotički sojevi mogu pomoći u prevenciji i liječenju bakterijske vaginoze i gljivičnih infekcija rodnice.
  • Potencijalne koristi za mentalno zdravlje. Neki probiotici mogu imati pozitivan učinak na raspoloženje, smanjenje anksioznosti i stresa. 

Druge potencijalne primjene probiotika:

  • alergije
  • zdravlje kože
  • oralno zdravlje
  • mršavljenje i kontrola tjelesne težine
  • regulacija kolesterola
  • povišeni krvni tlak

Probiotici u hrani

Probiotici se prirodno nalaze u raznim fermentiranim namirnicama, poput:

  • Jogurt: Posebno onaj koji sadrži "žive i aktivne kulture".
  • Kefir: Često ima veći broj sojeva probiotika.
  • Kiseli kupus: Važno je odabrati nepasterizirani kiseli kupus jer pasterizacija ubija žive bakterije.
  • Kimchi: Tradicionalno korejsko jelo od fermentiranog povrća, najčešće kupusa i rotkvice, s začinima.
  • Kombucha: Fermentirani čaj.
  • Kiseli krastavci (fermentirani): Važno je da su prirodno fermentirani u slanoj vodi, a ne u octu, jer ocat može ubiti probiotike. 
  • Acidofilno mlijeko: Mlijeko fermentirano s specifičnim sojevima bakterija.
  • Odležani sirevi: Neki odležani sirevi poput gaude, cheddara i parmezana mogu sadržavati probiotike.
  • Kruh od kiselog tijesta: Proces fermentacije tijesta stvara probiotike, iako se dio izgubi tijekom pečenja.

Važno je napomenuti da sve fermentirane namirnice ne sadrže značajne količine živih probiotika koji bi imali zdravstvene koristi. Ponekad se probiotici dodaju naknadno u neke proizvode, poput jogurta.

Probiotici u obliku dodataka prehrani

Probiotike kao dodatke prehrani možemo pronaći:

Omni Biotic probiotici

Omni Biotic probiotici su dodaci prehrani s visokokvalitetnim probioticima i multivitaminima za održavanje zdravlja crijeva i cijelog organizma. Ovi probiotici maju pozitivan učinak na zdravlje crijeva (poboljšanje probave i jačanje imunološkog sustava) te smanjuju stres.

Bio-Kult probiotici

Bio-Kult probiotici pomažu u održavanju ravnoteže probavnog sustava, poboljšanju imuniteta i smanjenju probavnih smetnji. Većina dodataka prehrani s probioticima sadrži više sojeva bakterijskih kultura. Bio-Kult kapsule sadrže ih čak 14 vrsta pa su vrlo koristan probiotik za jačanje imunološke funkcije, čestih infekcija i bolesti crijeva.

Biorela probiotici

Biorela probiotici podržavaju zdravlje crijevne flore, imunitet i opće dobro stanje organizma. Njihovi proizvodi sadrže klinički ispitane probiotičke sojeve koji pomažu od jačanja imuniteta do obnove crijevne flore nakon uzimanja antibiotika.

Probiotici za zdravlje žena

Ravnotežu vaginalne mikroflore, slično kao i bakterijske, održavaju dobre bakterije. Vaginalna mikroflora često je narušena uslijed stresa, pretjerane upotrebe sredstava za pranje, gljivičnih infekcija…

Kod čestih vaginalnih infekcija preporučujemo uzimati probiotike u obliku kapsula za oralnu upotrebu ili obliku vaginaleta.

Omni Biotic Flora Plus probiotici u vrećicama dodatak su prehrani koji dovodi u ravnotežu vaginalnu floru na jednostavan način. 

Bio-Kult Candea kapsule su dodaci prehrani namijenjeni održavanju intimnog zdravlja žena i sprječavanja čestih vaginalnih gljivičnih oboljenja.

ProBalans lady preporučuju se kao samostalna ili dodatna terapija kod vaginalnih infekcija. Osim probiotika sadrže i ekstrakte ljekovitih biljaka koje smanjuju upalne procese, a zajedno s probioticima čine cjelovitu terapiju.

Probiotici za djecu

Probiotici za djecu dolaze u obliku kapi, praha, čokoladnih prutića ili tekućine. Probiotici se djeci preporučuju već od samog rođenja i to u obliku kapi.

BioGaia i Waya su dodaci prehrani s probioticima namijenjeni dojenčadi i djeci. Već 5 kapi dnevno dovoljno je za ravnotežu crijevne mikroflore, ublažavanje grčeva (kolika) i normalizaciju rada crijeva.

"Ukusni probiotici" dolaze u obliku Biorela Multi kids čokoladnih prutića. Bogati su probiotičkim kulturama, vitaminima i mineralima i idealna su zamjena za probiotike u tekućini.

Do boljeg zdravlja s probioticima!

Komentari